Pro Koncert w Chałupkach: bez wątpienia nie był to czeski film …

Jadąc do miejscowości Chałupki gdzie zlokalizowany jest „Zamek” – miejsce docelowe naszego ostatniego występu, o drogę pytaliśmy … naszych południowych sąsiadów Czechów. Na szczęście krótkotrwała wyprawa do Czech, która nastąpiła na wskutek błędnego wskazania GPSu nie trwała długo, i w końcu dotarliśmy do zlokalizowanej przy samej granicy Polsko-Czeskiej, byłej siedziby Jerzego Hohenzollerna.

Sama impreza – bardzo udana, nie mogło być jednak inaczej skoro osoba na zaproszenie której wystąpiliśmy, poprosiła Nas aby przygotować jeden z piękniejszych utworów grupy Coldplay „Fix You”, który od tej pory włączony zostanie już na stałe do naszego repertuaru.

Zamek w Chałupkach

Pałac, zwany także zamkiem, położony 300 m od mostu na Odrze, od niepamiętnych czasów stanowił centralną budowlę nadgranicznej osady, jaką już w XVI wieku były Chałupki. Pierwsze informacje na temat pałacu pochodzą z roku 1373 i zawarte są w dokumencie wystawionym przez księcia opolskiego Jana, dla rycerza Pasko. Określenie „Zamek” wiernie oddaje pierwotny charakter tego obiektu, który z uwagi na swoje położenie spełniał funkcje obronne i otoczony był fosą.

h580_11 h580_113.jpg

Przy pałacu zachowały się ślady dawnych fortyfikacji bastionowych, dobrze zarysowane w części południowo-zachodniej, oraz zarys fosy, szczególnie wyraźny po stronie północnej i zachodniej.
h580_z3 h580_z1
Na przestrzeni wieków właścicielami zamku byli m.in. margrabia Jerzy Hohenzollern, rodzina Donnersmarcków, następnie Lichnowskych. W 1846 r. Zamek stał się własnością rodziny Rothschildów, bogatych wiedeńskich bankierów. Obecnie zamek prezentuje się bardzo okazale. Zabytkowy park z aleją jesionową, lipami i kasztanowcami oraz rabatami róż jest pieczołowicie pielęgnowany. W zamku mieści się restauracja i hotel, a goście wchodzący do środka mogą podziwiać umieszczony nad wejściem kartusz herbowy Rothschildów.

Materiały: hotel-zamek.pl

\